Telefon

691 252 25541 354 22 31

Rejestracja osobista od godz. 7.00
Rejestracja telefoniczna od godz. 8.00

E-RECEPTA

Instrukcja o sposobie realizacji e-recepty

Co to jest e-recepta
To recepta, którą lekarz wystawia w systemie elektronicznym. Każda taka recepta posiada 4-cyfrowy kod.

Sposób realizacji e-recepty

E-receptę można otrzymać w formie:
Punkt

papierowego wydruku e-recepty. Wystarczy zgłosić to lekarzowi podczas wizyty.

Punkt

elektronicznej – konieczne jest założenie Internetowego Konta Pacjenta ( IPK ). Przychodnia bezpłatnie zakłada każdemu chętnemu pacjentowi Internetowe Konto Pacjenta. Kontakt tel: 691252255

Punkt

Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta w zakładce „Moje konto” należy wybrać sposób powiadamiania o e-recepcie. Do wyboru jest SMS, e-mail. Można wybrać również obie opcje.

Punkt

SMS-a wysyłanego na numer komórkowy pacjenta zawierającego kod recepty ( prosimy o uzupełnianie i aktualizowanie telefonów w czasie rejestracji ).


Podczas wizyty w aptece w zależności od wybranej formy powiadomienia o e-recepcie należy podać farmaceucie:
Punkt

SMS – podać 4 cyfrowy kod z SMS-a i PESEL osoby na którą jest wypisany lek

Punkt

e-mail – okazując farmaceucie na ekranie telefonu/tabletu otrzymaną na adres poczty elektronicznej informację o e-recepcie. Wówczas nie jest wymagane podawanie numeru PESEL.

Punkt

w przypadku papierowego wydruku należy przekazać farmaceucie otrzymany od lekarza wydruk informacyjny.


Nasi lekarze wystawiają recepty dla pacjentów przewlekle chorych na czas nie dłuższy niż 3 m-ce. Zachęcamy do wizyt u lekarza, w celu stałego monitorowania stanu zdrowia naszych pacjentów.

W aptece podasz 4-cyfrowy kod z SMS-a i PESEL albo pokażesz PDF załączony do e-maila; a jeśli nie korzystasz z IKP, to farmaceuta zeskanuje kod kreskowy z wydruku informacyjnego

Źródło informacji: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

Jak wykupić leki z e-recepty
Punkt

Leki z e-recept można wykupić w różnych aptekach na obszarze całego kraju. Można wykupić część leków w jednej aptece a część w drugiej lub każdy lek w innej aptece posługując się jedynie otrzymanym kodem i numerem PESEL ( opis powyżej ).

Punkt

Jedyny warunek to taki że wszystkie opakowania tego samego leku muszą być wykupione w tej samej aptece, w której nastąpił zakup pierwszego opakowania. To znaczy że zakup tego samego leku, który jest w kilku opakowaniach, można rozłożyć w czasie i najpierw kupić jedno opakowanie, a kolejne po jakimś czasie. W takim przypadku kolejne opakowania tego leku muszą być wykupione w tej samej aptece, w której było kupione pierwsze opakowanie. Inna apteka go nie sprzeda.


Jak długo ważna jest e-recepta
Punkt

7 dni na antybiotyk – licząc od daty wystawienia

Punkt

120 dni na preparaty immunologiczne – licząc od daty wystawienia

Punkt

30 dni na pozostałe leki – licząc od daty wystawienia


Lekarz może na e-recepcie zaznaczyć „data realizacji: od…..” ( wpisuje datę od której lek może być realizowany ) – wówczas termin realizacji e-recepty wynosi 30 dni licząc od wpisanej przez lekarza daty.
Punkt

365 dni – na leki, które przyjmują pacjenci chorzy przewlekle. Wówczas lekarz zaznacza na e-recepcie „data realizacji: do…….” ( wpisuje datę rok później od daty wystawienia e-recepty ).


E-recepta ważna na 365 dni musi być zrealizowana na pierwsze opakowanie leku w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia, żeby nie utracić części leku. Jeśli pierwsza realizacja e-recepty ważnej na 365 dni nastąpi po 30 dniach od dnia jej wystawienia, farmaceuta w aptece pomniejszy ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to kiedy będą wykupywane, nie będą już pomniejszane ilości leku.

Z e-recepty ważnej na 365 dni jednorazowo można wykupić zapas leku na 180 dni.
powrót
Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku Narodowy Fundusz Zdrowia

© Wszystkie prawa zastrzeżone SPZOZ Chmielnik 2021